محل تبلیغات شما

یک مدل یکپارچه با استفاده از روش تاگوچی بخش 3

 

 

دیالیز بلند مدت می تواند به همودیالیز و دیالیز صفاقی تقسیم شود. در مورد توزیع این دو نوع روش دیالیز، همودیالیز در حال حاضر روش اصلی درمان است: بیش از 90٪ از بیماران مبتلا به بیماری کلیوی کلیه از همودیالیز استفاده می کنند، در حالی که 10٪ از بیماران باقی مانده از دیالیز صفاقی استفاده می کنند [9،10]. طبق گزارش سالیانه انجمن نفرولوژی تایوان، تا پایان سال 2005، 90٪ بیماران در تایوان درمان همودیالیز دریافت کردند [11]. همودیالیز فرآیند درمان است که از خون بیمار برای گردش خون اضافی استفاده می کند، به این ترتیب باعث افزایش الکترولیت و عدم تعادل فلج غیر طبیعی و کمک به بیماران مبتلا به علائم اورمی می شود. همودیالیز عمدتا برای درمان اختلالات عملکرد مزمن و حاد کلیه مورد استفاده قرار می گیرد که معمولا با طب سنتی درمان می شود [12].

 

روش های همودیالیز

در هنگام انجام همودیالیز، کارکنان پرستاری دو سوزن را به بیمار وارد می کنند (نگاه کنید به شکل 1). اولین سوزن برای تخلیه خون از بیمار استفاده می شود. سپس دستگاه همودیالیز برای انتقال خون به کلیه مصنوعی از طریق عبور عروق قلب استفاده می شود و سپس خون از طریق کلیه مصنوعی پاکسازی می شود. ده ها هزار لوله فیبر توخالی وجود دارد که مواد آن شامل یک غشای نیمه رسانا با حفره های کوچک است. این جایگزین برای کلیه بیمار از طریق اصل انتشار است. ابتدا خون هر لوله فیبر را درون کلیه مصنوعی پر می کند و سپس از یک طرف به انتهای دیگر حرکت می کند. بعد، راه حل دیالیز تمیز به انتهای دیگر کلیه مصنوعی تزریق می شود و سپس محیط اطراف لوله های فیبر را پر می کند. در نتیجه خون و محلول دیالیز، مواد را از طریق غشای نیمه نفوذ پذیر، با استفاده از اصل اسموز، مبادله می کنند. زباله های متابولیک در خون به محلول تمیز دیالیز نفوذ می کنند، در نتیجه به هدف خالص سازی خون می رسند [13]. سوزن دیگر برای اجازه دادن به خون خالص به بدن بیمار از طریق عبور عروق شریانی به بدن منتقل می شود. تکرار چرخه فوق و درمان کلیوی همودیالیز برای تکمیل حدود 4 تا 5 ساعت طول می کشد [14].

 

عکس. 1

شکل 1

روش های همودیالیز

 

تصویر بزرگ

عوامل موثر بر کیفیت همودیالیز

عوامل متعددی وجود دارد که بر اثر پزشکی همودیالیز تاثیر می گذارد. پس از بررسی و تجزیه و تحلیل ادبیات قبلی، این مطالعه کشف کرده است که عوامل را می توان به چهار بعد تقسیم کرد، مانند عوامل جمعیت شناختی بیمار، سلامت بیمار و عوامل فیزیولوژیکی و عوامل مراقبت های پزشکی [15، 16]. جزئیات به شرح زیر است:

 

عوامل جمعیتی بیمار: جنسیت بیمار، سن بیمار و محل اقامت.

 

عوامل سلامتی بیمار: بیماری اولیه، وضعیت فشار خون، تاری دید / کوری، اختلال فیزیکی، ناخودآگاه، ناراحتی یا عدم ناراحتی در طی پروسه دیالیز و سابقه پزشکی قبلی.


مشخصات

تبلیغات

محل تبلیغات شما

آخرین ارسال ها

محل تبلیغات شما محل تبلیغات شما

آخرین وبلاگ ها

آخرین جستجو ها

تبلیغات متنی
ردیاب خودرو آس پروژه دانلود جدیدترین آهنگ روز گیاهان دارویی شاه بانو جان زیبایی را انتخواب کنیم پایگاه خبری آبادان فروشگاه فیلم و سریال مشهد آگهی روزنامه کیهان 77492795-021